ASRA YEMİN OLSUN!

ŞÜKRÜ YAVUZ

   21. asrın olağan üstü olayların ve ahir zaman fitnelerinin sağanak sağanak ümmetin üzerine yağdığı ağır imtihanlarla yüzleştiğimiz bir dönemden geçiyoruz.                                            Yüce Rabbimiz, zamana ve mekâna yemin ederek işin vehametini ve ciddiyetini bizlere bildiriyor. Fazla geriye gitmeye gerek yok. Yirmi-otuz yıl önceki şuurlu gençliğin heyecanı ile şimdiki gençlik arasında büyük uçurumlar var. Şimdiki nesil teknolojinin baş döndüren değişimi ve dönüşümü ile manevi çöküntünün eşiğine gelmiş durumdadır. Bu konuda etkili ve yetkili kesim, sorumluluk bilinci ile Kur'an ve sünnet ışığında hareket etmeli, sosyolojik politikalarını bu yöne kanalize etmeli ve bu anlayışla reaksiyon geliştirmelidir. Peygamberimiz yaşamış olduğu asr-ı saadet devrinde bizlere hitaben,

"Ey insanlar, hepiniz çobansınız ve hepiniz sürünüzden sorumlusunuz." diyerek ailemiz, komşularımız ve çevremizden sorumlu olduğumuz gerçeğini bizlere bildiriyor. Bu minvalde yapacağımız her iş ve davranışta iyiliği emredip kötülükten men etmeliyiz.

               Asra yemin olsun ki,

               İslam Dini'nin bize yüklemiş olduğu sorumluluk gereği Allah'ın emir ve yasaklarına harfiyen uyup peygamberimizin sünnetini hayatımıza nakşetmeliyiz. Bu manada kamil bir imana sahip olmak yani tahkiki iman ile hareket ettiğimizde bazı çevrelerin aşırı dindar veya "şucu , bucu" ithamlarına maruz kalabiliyoruz. Malum "bazı kesimler"in yaptığı dindarlık tarifine göre kandil gecelerinde, iftar ve sahur programlarında televizyon kanallarının popüler hatipleri kullanarak izleyicileri ekran karşısında toplayarak reyting uğruna insanları bol kepçeden cennet vaatleri ile uyutması değildir.

               Dindarlık Allah(c.c) anıldığı zaman tam teslimiyyet gösterip kibir ve gösterişten  uzak , alnını secdeye koyduğunda göz yaşı dua ve zikirle hemhal olup cehennem ve kabir azabını düşündükçe tirtir titremektir. Bunun neticesinde de Müslüman coğrafyalarında yaşanan zulümlerin kalbindeki her zerreyi titretmesidir asıl dindarlık.

Asra yemin olsun ki,

Dindarlık, ümmetin derdi ile dertlenmek, şuurlu nesillerin yetişmesi için çalışmak ve çabalamaktır.İslam coğrafyasında yaşanan sömürü, akan kan ve dökülen gözyaşı Müslümanlar'ın içinde bulundukları durum göz önünde bulundurulduğunda işgal edilmiş toprak parçalarından ziyade idealsiz ve dava şuuru olmayan yüreklerin ele geçirilmiş olmasıdır. Ancak tekraren asra yemin olsun ki ey ümmet, ey insanlık, yüce Rabbimiz'in vaadidir ki Allah(cc) nurunu tamamlayacaktır.

Selam ve dua ile...

  ŞÜKRÜ YAVUZ


Paylaş: