CORONA VİRUS BİTECEK, AMA BİZ TÖVBE EDECEKMİYİZ ?

FARUK ER

 Allah cc Ümmet-i  İslam ı ve tüm insanlığı bu salgın hastalıktan korusun, İnşaallah  bu hastalığı Allah’ın izni ile atlatırız. Yani Allah cc bu hastalığı def eder.

               Bununla beraber Uzman ve yetkili kurumların bu hastalık ile ilgili tedbir ve öneriler sıralıyorlar. Elbette uymamız gerekir. Allah cc bu salgın ile biz insanlara ben sizlere küçücük bir virüs musallat ettim.  Ancak ona çare bulamadınız. Ondan kendinizi koruyamadınız. Yeryüzünde bozgunculuk yapıp Allah’a karşı isyan ettiniz. Güçlerinizi birleştirin bakalım bu hastalığı üzerinizden def ede bilecek misiniz.? Hayır. Tıp, Teknoloji ve bir çok alanda Dünya Jandarmalığı yapıp bütün insanlığı kendisine boyun eğdirmeye çalışan güçler, bu gün çaresiz, bi mecal, korku, panik ve umutsuzluk içinde adeta ölümü bekliyorlar. 

                Ey İnsan, meyus olma,  bu salgın er veya geç Allah’ın izni ile kaybolup gider. Yarın öbür gün hiçbir Devlet kendine pay çıkarıp işte biz bu salgını yendik demesin. Teknolojik  imkanlarımızı seferber ettik. Tıp alanında çok ilerlemişiz hastalığın önünü aldık demesinler. Allah cc dilemesi ile bir imtihan gereği ve dünya hayatının bu gibi salgın. Bela, afet ve musibetlerle insanları sınayacağını biliyoruz. Allah’tan dileğimiz bu imtihandan ibret alarak tövbe etmektir.

                  Ey İnsan, şayet bu salgından kurtulursan başını iki elinin arasına al ve deki Allah’ım beni bu elim salgından korudun. Ben güçsüz, aciz ve noksan olduğumu anladım ve tövbe ettim. Sana hakkıyla kulluk edeceğimi, dost doğru namaz kılacağımı, Kelime-i şehadeti her daim getireceğimi, farz orucu tutacağımı, hac görevi yerine getireceğimi, zekatı vereceğimi hakkın yanında yer alacağımı, zalime arka çıkmayacağımı, daima mazlumun yanında yer alacağımı, fakiri gözetip onu koruyacağımı, yeryüzünde kibirlenmeyip böbürlen miyeceğime söz veriyorum de ve kadar-i ilahide ölümde olsa güzel, hayat da olsa güzel, böyle isen her şey güzel…

                  Ey İnsan, her şey fani, sadece baki olan Allah tır. Gaflete girme, tövbeni bozarsan bu dünya nice evrelerden geçti, insanlar nice badirelerden geçti.  Kimi kavimler fırtına ile helak oldular. Kimi kavimler çekirge istilasına uğrayıp helak oldular. Kimi kavimler suda boğulup helak oldular. Kimisi de Hz Nuh’u tasdik edip inandılar ve kurtuluşa erdiler. Yakinen biliyoruz ve inanıyoruz ki her vaktimiz imtihandır. Kaldıramayacağımız imtihanlarla karşılaşabiliriz. Dönüş Allah’a dır. Başka sığınak ve liman yoktur. Ondan kaçış mümkün değildir. Sonuç bu ise O zaman deriz ki, Nasuh bir tövbe ile Allah’a yönel ve ahdini  bozmamak şartı ile Allah’a tevekkül et Kaderden de, kederden de kurtul. Ancak öylece sahili selamete ulaşırsın.

 Allah, bizleri ahdini bozmayan, gaflete girmeyen ve tövbesini kabul edenlerden eylesin.

    FARUK ER

Paylaş: