ANNELER BABALAR GÖREVİNİZİ YAPIN!

FARUK ER

Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamber a.s. aline, ashabına ve müminlerin üzerine selam olsun. 

   Geleceğimiz, umudumuz ve istikbalimiz olan çocuklarımızı islami ahlak ve edep üzerine yetiştirmeliyiz ki yarınlar islamın olsun. Yer ve gök huzur bulsun ki can, mal ve namus emniyete girebilsin.

Ey Anneler Babalar çocuklarınızın dünyası için nice sıkıntılara katlanıyorsunuz çocuklarınızın iyi bir mevkiye gelebilmesi için büyük gayret ve paralar harcıyorsunuz. Bununla beraber ahiretleri için de çaba sarf edin ki İslamı okuyup yaşasınlar. Yoksa İslam dan bihaber yetiştirirseniz Anne ve Babanın hak hukukunu bilmez onları kapının önüne bırakır. Allah cc Tahrim Süresi 6. Ayetinde Ey iman edenler! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu yakıtı İnsanlar ve taşlar olan Cehennem ateşinden koruyunuz. Diyor Allah cc iman edenlere sesleniyor yani çocuklarınızı İslam, iman üzerine yetiştiriniz ki Cehennem ateşine müstahak olmasınlar. Eğer evlatlarımızı İslam terbiyesi ile büyütmez isek Anne ve Baba nın kıymetini bilmezler. Saygı ve sevgiyi menfaat üzerine inşa eder. Böyle bir genç kime ne faydası olabilir. Çocukların Salih olabilmesi için helal yedirmemiz gerekir. Yoksa haramdan beslersek onlardan iyilik beklemek mümkün değil. Peygamberimiz s.a.v.” yiyip içtikleriniz helal,  temiz olsun! Çocuklarınız bunlardan hasıl olmaktadır. ”Onun için diyoruz ki çocuklarınıza helal yedirin hem size hem de topluma faydalı birer evlat olsunlar. Yoksa evlatlarınız sizin için birer imtihan vesilesi olacak ve görevinizi yapmadığınızdan dolayı Allah’ın azabına müstahak olurlar. Yine Peygamberimiz s.a.v diyor ki “Hiçbir Baba evladına güzel edep ve terbiyeden daha değerli ve üstün bir miras bırakamaz” buyurmuştur. Bundan böyle diyoruz önce siz güzel ahlak ile ahlaklanın sonra çocuklarınızı güzel ahlak ile donatın. Peygamber s.a.v. dediği gibi çocuklarınıza kıymetli mirası bırakmış olursunuz.

         Hz. İsa günün birinde mezarlıktan geçerken mezarlıkta bir ölünün şiddetli bir azap gördüğünü müşahede etmiş. Aradan zaman geçmiş. Tekrar aynı mezarlıktan geçmiş, daha önce azap gören Adam’a, Melekler gümüş tepsiler içinde o şahsa yemek ikram ediyorlar. Hz İsa bu duruma şaşırıp ve ey Rabbim bir müddet önce bu mezarlıktan geçerken bu adam çok şiddetli bir azap görüyordu. Şimdi Melekler bu şahsa gümüş tepsilerde yemek ikram ediyorlar ve bu çok garip bir durumdur. Bunun üzerine Allah cc derki ya İsa bu adam ölürken günahkâr ve azabı hak eden biri idi. Ancak bu adamın ölümü esnasında hanımı hamile idi, daha sonra hanımı bir erkek çocuk doğurdu ve bu çocuk okuma yaşına geldiğinde Annesi onu bir Alime götürmüş ve çocuğa hak yolu öğret demiş. Alim çocuğa Bismillah “Allah’ın adıyla” der çocuk Bismillah değip yeryüzünde adımızı anınca bende yerin altındaki babasına azap etmekten haya ediyorum ve bu vesile ile babasını af ettim diyor. 

 Anneler, Babalar çocuğunuzu İslam ile ihya ediniz ki Allah cc sizi çocuğun hürmetine af etsin. Evlatlarınız birer nur, birer kandil olsunlar. Eğer amel defterlerimizin kapanmamasını istiyorsanız arkanızda Salih evlatlar bırakmanız ve bu vesile ile amel defterleriniz açık olsun. Her daim Hayır ve Hasenat ile defteriniz yenilensin.   Allah Salih evlatlar sizlere nasip etsin.

Faruk ER

Paylaş: