Yıllar sonra Nusaybin'de yapılan ilk 'Kalkınma' toplantısı

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Emrullah Temizkan başkanlığında İlçenin Kalkındırılması için yıllar sonra yapılan ilk toplantıda ilçenin sorunları konuşuldu.

Yıllar sonra Nusaybin'de yapılan ilk 'Kalkınma' toplantısı

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Emrullah Temizkan başkanlığında İlçenin Kalkındırılması için yıllar sonra yapılan ilk toplantıda ilçenin sorunları konuşuldu. Toplantıya katılan STK Temsilcileri, Nusaybin'in Kalkınması ve sorunların çözümü için ortak hareket etme kararı aldı.

 

Nusaybin'de yıllar sonra 'Nusaybin El Birliği Platformu Kalkınma Toplantısı' yapıldı.

Halk Eğitimi Merkezinde düzenlenen toplantıya Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Emrullah Temizkan, İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Fatih Doğan, İlçe Emniyet Müdürü Ragup Durmaz, Yazı İşleri Müdürü vekili Necmettin Sevda, Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin, Malmüdürü Özgür Turan, Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Doğan, AK Parti Mardin Milletvekili Danışmanı Mehmet Çelik, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsum Özmen, Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ömer Özel, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hüseyin Gündoğdu, Ziraat Odası Başkan Vekili Muzaffer Konak, Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Koşçu katıldı.


-TEMİZKAN, "ORTAK HEDEFİMİZ NUSAYBİN"
Toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Temizkan, Kamu Kurum temsilcileri, STK temsilcileri, iş dünyası temsilcileri ve farklı paydaşların ilçemize dair fikirleri fiiliyata dökmenin tek yolunun ortak bir zeminde buluşmak olduğunu bildirdi.


Farklı fikirleri zenginlik olarak kabul ettiklerini kaydeden Temizkan, "Herkes fikrini ortaya koyacak bunun sonunda ilçemiz için ortak bir metin çıkacak. Toplantımızın temel sebebi budur. Her toplantıda bir tema bir konu belirleniyor. Bu sefer ki toplantımızın teması Tekstil Kent projesidir. Bir sonraki toplantımızın teması ise Turizm olacak" dedi.

 

İlçe için hem kamu hem de STK temsilcilerinin geçmişte farklı farklı girişimleri olduğunu ve bunun için girişimde bulunan herkese teşekkür ettiğini belirten Temizkan, "Nusaybin'in bir potansiyeli var, bunu bir potansiyelden sahaya nasıl aktaracağız, bunun için çaba göstermeliyiz. Burada hepimiz ortak hareket edeceğiz. Toplantıdaki üst tema Tekstil Kenttir ancak ilçeye dair her türlü sorunu, problemi konuşacağız. Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerimizi taslağa dönüştürmeliyiz" şeklinde konuştu.

 

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Temizkan'ın açılış konuşmasından sonra toplantıya katılan Kamu Kurum ve Kuruluş Yöneticileri ile STK Temsilcileri görüş ve fikirlerini dile getirdi.

 

-İLÇENİN SORUNLARI TEK TEK DİLE GETİRİLDİ
Temizkan'dan sonra toplantıya katılan Müdürler ve STK temsilcileri sırasıyla söz hakkı aldı.

 

Toplantıda konuşan Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş, ilçenin son beş yıldır çok badireler atlattığını ifade ederek, "TOKİ bölgesinde köprülerin yapılması,  Meslek Yükseokulu, Yolların yapılması, YKS'nin Nusaybin'de yapılmaması, Doğalgaz hatlarının çekilmesi, Fen Lisesi, Çağ çağ deresinin ıslah edilmesi, Tarımsal sulama kanallarının onarılması, Turizm çalışmaları, Yeşilkent Mahallesinde ilkokul ve ortaokul ihtiyacı ve Beyazsuda kötü avlanma tarzıyla balıkları yok edilmesi sorunlarını dile getirdi.

 

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hüseyin Gündoğdu ise,"Bu toplantı şehrimiz için çok önemli bir buluşmadır. Tekstil Kent konusunda elimizden geldiğince menfaatlerimizi bir kenar koyarak şehrimizin menfaatini düşünerek el birliği ile çalışalım. Oto Galericiler Sitesi için çalışmalarımız sürüyor" dedi.

 

Toplantıda konuşan Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsum Özmen de, "Tek bir amacımız var, o da Nusaybin. 15 yıldan beri Organize ve Sanayi bölgesi, 10 yıldır Tekstil Kent için mücadele ediyoruz. İlçemizde otgar ihtiyacı vardır. Oto galericiler sitesi yapılması gerekir. Diş Ünitesi ihtiyacımız yıllardır çözülmedi. Eskiden Bayram yeri olan bölgenin tekrar aktifleştirilmesi, tahtadan salıncaklar yapılması gerekir. Nusaybin için ne yapılması gerekiyorsa gövdemizi taşın altına koymaya hazırız." şeklinde konuştu.

 

El Birliği toplantısında konuşan Nusaybin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Öme Özel, "Hepimizin sorunu ortaktır" dedi. Yıllardır Meslek Yüksekokulu için çalıştıklarını kaydeden Özel, "12 derslik bina yapılması için girişimlerimiz sürüyor. Nusaybin'e 12 derslikli Meslek Yüksekokulu binası yapılması için ben binasını istleniyorum. Bunun sözünü vermiştim. Meslek Yüksekokulu için arazi bulunup projesi bana teslim edildiği dakikada hemen kazmayı vurmaya hazırız.
6 - 7 Ekim olaylarından buyana demiryolu seferleri durduruldu. Sebepsiz bir yere bu durduruldu. Bunun tekrar açılması için sizden destek istiyoruz. Galericiler sitesi en büyük sorunlarımızın başında. Parke taşı ihalesini yaptınız Allah razı olsun, diğer mahallelerin de biran önce yapılması talebimizdir" şeklinde konuştu.

Paylaş: