Öğle:12:07 İkindi:15:13
17 °C

Nusaybin'de bir hafta içinde Covit-19'dan 3 kişi hayatını kaybetti

Nusaybin'de bir hafta içinde Covit-19'dan 3 kişi hayatını kaybetti

Çin'in Vuhan kentinden başlayıp tüm dünyayı etkileyen yeni tip Coronavirüs (Kovit-19) vakaları tüm bölgede olduğu gibi Mardin'in Nusaybin ilçesinde vakaları artarken bir hafta içinde 3 kişi hayatını kaybettiği öğrenildi.

Yaklaşık üç aydır Sağlık Bilim Kurulu üyelerinin tavsiyeleri üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde tüm bakanlıklarda alınan önlemler, sokağa çıkma kısıtlamaları ve salgının önlenmesi için uygulanan tedbirler sonrası 1 Haziran itibariyle normalleşme adımları atıldı.


Normalleşme ile birlikte Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde yeni tip Coronavirüs vakalarında hızla artış olduğu gözlendi.
Mardin başta olmak üzere Midyat, Cizre ve Batman'da yaşanan vaka artışlarından son olarak da Nusaybin eklendi.

10 Haziran'a kadar Nusaybin'de 3 ile 5 arasında değişkenlik gösteren Covit-19 vakaları, rehavetle birlikte biranda 20'lere ulaştı. Yeni tip Coronavirüs teşhisi konulan vatandaşlar hastanede tedavi altına alınırken bazı şahısların ise evlerinde karantinada tutuldukları öğrenildi.

-BAZI VATANDAŞLAR HİÇ BİR ÖNLEM ALMIYOR
Bu arada normalleşme ile birlikte Mardin Valiliği tarafından il geneli maske takma zorunluluğu getirilirken Nusaybin'de bazı vatandaşların hiç bir önlem kuralına uymadığı gözleniyor. İlçe merkezinde maske takan vatandaşların sayısında hızla düşüş yaşanırken resmi kurumlar dışında maske ve sosyal mesafe kuralına uyulmuyor.

Yeni tip Coronavirüs üçün rehavete kapılan Nusaybin'de vaka sayılarının artmasından endişe edilirken yetkililer vatandaşların belirlenen kurallara uyması için uyarılarda bulunuyor. İlçede son bir hafta içinde Covit-19’dan 3 yaşlı vatandaşımızın hayatını kaybettiği öğrenildi.