İmsak:04:58 Güneş:06:19
17 °C

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle mezarlıklara ziyaret yapılamadı

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle mezarlıklara ziyaret yapılamadı

Her bayram arefesinde dolup taşan mezarlık ziyaretleri, Coronavirus tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle yapılamadı.

Mardin merkez ve ilçelerinde yeni tip Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında mezarlık ziyaretleri yasaklanmıştı. Genellikle her bayramlar öncesi dolup taşan mezarlıklar, Ramazan Bayramı arefesinde boş kaldı. Mezarlıklar, her yıl yaşanan ziyaretçi akını yerini derin bir sessizliğe bıraktı.

Vefat eden anne, baba, kardeş, eş, çocuk ve yakınlarını perşembe günlerinin yanı sıra bayram öncesi ve bayram sabahları ziyaret eden vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle mezarlık ziyaretini gerçekleştiremeyince vefat eden yakınlarına mezarı başında dua okuyamamanın burukluğunu yaşadılar.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede, "24.05.2020 Pazar gününe (bayramın birinci günü) münhasır olmak üzere aziz şehitlerimizin kabirlerini ziyaret edecek anne, baba, eş, çocuk ve kardeşleri ile ihtiyaç halinde refakatçileri (şehit yakınlarımızın şehitliklere ulaşımları talepleri halinde valilik/kaymakamlıklarca sağlanacaktır.)" ifadelerine yer verildi. (İLKHA)