Öğle:12:07 İkindi:15:13
17 °C

'Kaçak' iddiasıyla kesilen elektrik cezaları mahallelinin tepkisini çekti

'Kaçak' iddiasıyla kesilen elektrik cezaları mahallelinin tepkisini çekti

​Mardin'in Nusaybin ilçesinde hanelerine yüksek meblağlı elektrik faturası gelen vatandaşlar Dicle EDAŞ'a tepki gösterdiler. Vatandaşlar boş eve bile kaçak cezası kesildiğine dikkat çektiler.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde kaçak kullanıldığı iddiasıyla birçok eve yüksek meblağlı elektrik faturası kesildi. Duruma tepki gösteren vatandaşlar ise boş haneye bile kaçak elektrik cezasının kesildiğini belirterek Dicle EDAŞ'a tepki gösterdiler.

Nusaybin 8 Mart Mahallesi Ozan Sokak'ta ikamet eden Adem Çiftsüren, kaçak  cezası yazıldığını cep telefonlarına gelen mesajla öğrendiğini söyledi.


"Sayaçlarda kaçak olmadığı halde haksız yere ceza kesilmiş"

Çiftsüren, "DEDAŞ ekipleri sayaçlara bakarak fotoğraflarını çektiler. Evlerinizde kaçak var, dediler. Birkaç hafta sonra telefonlarımıza mesaj geldi. Mesajda aboneye 3 bin 500 TL yazıyordu, bazılarına 4 bin 500 TL ceza kesilmiş. Sayaçlarda kaçak olmadığı halde haksız yere ceza kesilmiş. Bu krizde gel de bu parayı öde! Hiç bir zaman kaçak elektrik kullanmadığımız halde ceza kesildi. İtiraz dilekçesi DEDAŞ’a verdik itirazımız reddedildi." dedi.

"Bir yıldır boş olan daireye de kaçak cezası kestiler""

Çiftsüren, şunları söyledi: "4 numaralı dairede oturan Ahmet Çetin bir yıldan fazla oldu İzmir’e gitti, orada güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. Giderken de sigortaları içerden indirmiş ve DEDAŞ’a dilekçe vermiş aboneliği durdurmak için. DEDAŞ ekipleri de gelip aboneyi mühürleyerek elektriği kesti . Buna bile ceza kesmişler. Allah için bunun neresi kaçak teşhisidir? Adamlar kafalarına göre istediği kişiye ceza yazıyorlar. Açıklarını fakir fukaradan çıkarıyorlar." ifadelerini kullandı.

"Panolar zarar görürse  faturanıza yansıtırız!"

DEDAŞ ekiplerinin, sokağa kurulan dijital elektrik sayaçlarına bir şey olması halinde parasının abonelerden isteneceğini ve faturaya yansıtılacağını söylediklerini aktaran Çiftsüren, kaçak cezasının da bu nedenle verilmiş olabileceğini savundu.

Engelli aileye 4 bin TL ceza

2 çocuğu hasta ve engelli olan ve kendisi de engeli olan Kutbettin Sungur, kiracısı olduğu daireye aylık 200 TL kadar fatura geldiğini, bu faturanın yarısının da Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından ödendiğini belirtti.

Kendisine kaçak elektrik kullandığı iddiasıyla 4 bin TL ceza kesildiğini ifade eden Sungur, "Durumumuz yok, üç tekerlekli el arabasında yük taşıyarak geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Bazen hayırsever vatandaşlar bize yardım ediyor. Biz bu parayı ödeyemeyiz." diye konuştu.

İlgili bütün makamlara dilekçe verdiklerini belirten Gurbet Ay ise kimseden herhangi bir yardım görmediklerini anlattı.

"Bitişiğimizdeki komşumuz evde olmadığı halde ona 4 bin lira ceza kesilmiş. 8 daire hepimizde kaçak kullanmadığımız halde her birine, 2 bin ile 4 bin 500 lira arası ceza kesmişler. Allah için yazıktır, zaten iş yok, eşlerimiz boşta çalışmıyorlar. Yetkililerden biran önce bu cezaların durdurulmasını istiyoruz."

Dicle EDAŞ'tan iddialara yanıt

Vatandaşların iddialarına ilişkin açıklama yapan Dicle EDAŞ ise: "Söz konusu aboneler ile ilgili yapılan incelemeler neticesinde, abonelerin harici hat çekmek suretiyle kaçak elektrik kullandıkları ekiplerimiz tarafından tespit edilmiş olup, yapılan tespitler video kaydı ile belgelenmiştir." ifadelerine yer verildi. (Cihat Şayık-İLKHA)