Akşam:17:44 Yatsı:18:59
17 °C

​Vefa timsali anadan altın öğütler

​Vefa timsali anadan altın öğütler

Tek başına büyüttüğü 8 çocuğu için nice zorluklara katlanarak vefanın timsali olan Mardinli Sultan Ana, gençliğini çocuklarına adadığı için hiç pişman olmadığını söyledi ve genç annelere altın değerinde öğütlerde bulundu.

Mardin'de ikamet eden 69 yaşındaki 8 çocuk annesi Sultan Karaalp, sabır ve fedakarlığıyla büyük bir örneklik teşkil ediyor.

İLKHA muhabirlerine; gençliğini çocuklarına adadığı için hiç pişman olmadığını söyleyen Sultan Ana, aile saadeti için genç annelere altın değerinde öğütlerde bulundu.

 "Eşim vefat ettikten sonra 8 çocuğumla yalnız başıma kaldım"

13 yaşında iken komşu köye gelin gittiğini ve eşinin verem hastalığına yakalandıktan sonra vefat ettiğini ifade eden Sultan Ana,  şunları söyledi:

"1950 yılında dünyaya geldim. Kızıltepe bağlı Karabend (Köyü) Mahallesinde ikamet ediyorduk. 13 yaşında Atmaca (Xirxir köyü) Mahallesine gelin olarak gittim. Çocuklarımın babası rahmetli Hüseyin ile evlendim. Atmaca köyünde mutlu ve huzurlu bir hayatımız vardı. Rahmetli eşim çok iyi bir insandı, ondan razıydım, Allah da ondan razı olsun. Yaklaşık 20 yıl evli kaldım, 5’i erkek 4’ü kız 9 çocuğumuz dünyaya geldi. Kızlarımdan biri küçükken hayatını kaybetti. Geride 8 çocuğumuz kaldı. Yaklaşık 20 yıllık bir beraberliğin ardından eşim verem hastalığına yakalandı ve vefat etti. 8 çocuğumla tek başıma kaldım."

"Çocuklarıma hem annelik hem babalık yaparak büyüttüm"

Eşinin vefatının üzerinden 34 yıl geçtiğini ve bu süre zarfında çocuklarına hem annelik hem de babalık yaptığını belirten Sultan Ana, "Çocuklarım kimseye muhtaç olmasın diye elimden geldiği kadar her işi yapmaya çalıştım. 15 yıl boyunca ektiğim bamyaları satarak çocuklarımı geçindiriyordum. Bin bir zorlukla çocuklarımı okutarak büyüttüm. Eşim vefat ettiğinde büyük oğlum Abdurrahman 18 yaşlarındaydı. Bir iki yıl sonra oğlum askere gitti. Askerliği bitirdikten sonra onu evlendirdim. Daha sonra sırasıyla diğer çocuklarımı da evlendirdim. İkinci oğlum Şeyhmus’un imamlığa merakı vardı, okudu imam oldu. Küçük oğlum Tahsin ise okuyup öğretmen oldu. Diğer oğullarım Zeyneddin ile Vecdin ticaretle uğraşıyor." diye konuştu.

Gençliğini çocuklarına adadığı için hiç pişman olmadığını söyleyen Sultan Ana, "Çok şükür hepsi evlenip çoluk çocuğa karıştı. Çocuklarım hepsi iyidir, hepsinden razıyım. Sözümden çıkmazlar bir sözümü iki etmezler Allah onlardan razı olsun. Hepsi namazında niyazındadır. Bu da Allah’ın bir nimetidir." dedi.

"Aile kutsaldır, ailemizin değerini bilelim"

Evlilik ve aile huzuru hakkında genç annelere tavsiyelerde bulunan Sultan ana, şunları söyledi:

"Eşinizin sözünden çıkmayın, çocuklarınızı İslami terbiyeyle büyütün. Özellikle imkân kadarıyla bütün zamanınızı çocuklarınızın terbiyesi üzerinde tüketin. Eşim vefat ettiğinde imkânlarım dâhilinde 8 çocuğumu ben büyüttüm. Çocuklarım hem dünyalarına hem ahiretleri için çalışıyorlar. Yeter ki; insan istesin, muhakkak Allah-u Teâlâ yardım ediyor. Özellikle şimdiki annelere şunu söylemek istiyorum; eşiniz sabahtan akşama kadar çalışıyor, akşam eve geldiğinde siz ona kapıyı açın, onu güler yüzle karşılayın ve elinde poşet ya da bir şey varsa elinden alın. Hem eşinizin hem çocuklarınızın kıymetini bilin. Özellikle ailenin kıymetini bilin ki aile parçalanmasın. Bir aile için en önemlisi huzur, birlik ve beraberliktir. Para ikinci planda olması gerekir. Çünkü birlik ve beraberlik gittiğinde, aile dağıldığında herkes bir tarafa gider ve bir daha toparlanmaz. Para pul ise her zaman gelir gider. Onun için özellikle dünyevi şeyler için ailenizin dağılmasına ve huzurunun bozulmasına müsaade etmeyin. Aile kutsaldır. Allah-u Teâlâ aileye değer vermiş biz de ailemizin değerini bilelim." (M. Salih Keskin, Mehmet Aslan – İLKHA)