Öğle:12:07 İkindi:15:13
17 °C

​​'Türkiye’de tarım bitme noktasında”

​​'Türkiye’de tarım bitme noktasında”

Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları, Gıda ve Hayvancılık Fuarı’na katılan firmalar da çiftçiler de sadece bölgede değil Türkiye’de tarımın bitme noktasına geldiğini ifade ettiler.

Mardin'deki bir alışveriş merkezinin fuar alanında düzenlenen 6. Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı (MAGROTEX 2019), kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Fuarın açılışına Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, meslek oda başkanları, STK temsilcileri ile çok sayıda iş adamı ve kurum temsilcileri katıldı.

4 Mayıs’a kadar kapılarını ziyaretçilere açık tutacak Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı'nda (MAGROTEX 2019) tohum, gübre, yem, fidan, sulama üniteleri, seracılık, ilaçlama gibi tarım ve tarım teknolojileri ürünlerinin yanında gıda ürünleri de sergileniyor.

Yerli-yabancı 150 firmanın katıldığı fuarın açılışı katılım sağlayan protokolün kurdele kesimiyle gerçekleşti. Protokol üyeleri, daha sonra alandaki stantları gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Fuarın katılımcı firma yetkilileri de fuarı gezen vatandaşlar da pahalılıktan yakınarak, ülke tarımının gidişatının iyi olmadığını dile getirdiler.

40 yıldır çiftçilik yaptığını belirten Nurettin Kılıç, fuarda çok güzel tarım ekipmanların bulunduğunu ancak fiyatlarının çok yüksek olduğunu söyledi.

Kılıç, “Sabahtan beri fuar alanında geçiyorum, çok aradım; A'dan Z'ye kadar ama her şey çok pahalı.Kemeri sıktık sıktık ama o da olmuyor. Türkiye'nin her yerinde çiftçilik bitmiş, sadece bölgede değil. Bir tane balya makinesi alacağım, geçen 32 bin TL idi şu anda 80 bin TL. Nasıl çalışacağım ki? Mazot pahalı. İki gündür yonca ekmişim, mazotu ala ala hepsi gitti, para kalmadı. Çok pahalı, ne yapacağız bilemiyoruz.” dedi.

“Elektrik konusu çözülmesi lazım”

Tarım yetkilisi Mehmet Emin Turan da çiftçilerin çok zor durumda olduğunu, bunun da kendilerine yansıdığını söyledi.

Turan, “Beklentimiz çok yüksek ama bakalım ne olacak. Şimdilik güzel gidiyor, inşallah daha güzel şeyler olacak. Ben ziraat mühendisiyim, aynı zamanda bir çiftçiyim. Bölgede çiftçiler gerçekten çok zor durumda. Özellikle girdiler çok ama çok yüksek. Bu girdilerin düşürülmesi lazım. Mazot, gübre destekleri verilmesi lazım. Yani devlet tarafından karşılanması lazım yoksa çiftçi çok zor duruma düşecek. Son birkaç yıldan beri Dicle EDAŞ bu bölgeye yoğunluğu verdi. Çiftçiler artık elektrik parasını dahi karşılayamaz duruma geldi. Elektrik konusunda sanayiden tarım elektriğine geçiş yapılması lazım. Ben de çiftçi çocuğuyum, 50 yıldan beri babalarımız bu mesleği yapıyor.  Sürdürmeye çalışıyoruz ama son kaç yıldır artık çekilmez hale geldi. Mazot 3 liradan 6 liraya yükseldi. Gübre 800 kuruştun 2 TL oldu. Devlet bir şeyler yapmazsa çiftçiler artık bu işi bırakmak zorunda kalacaklar.” diye konuştu. (M. Salih Keskin – İLKHA)