USD 5.2957000732422 EUR 6.0644001960754 GBP 6.7548999786377 Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS 1278.9599609375 Yarım Altın

İmsak:04:58 Güneş:06:19
17 °C

Nusaybin’ de tek göz odada 12 kişilik 2 aile yaşam mücadelesi veriyor

Advert Nusaybin’ de tek göz odada 12 kişilik 2 aile yaşam  mücadelesi veriyor

Mardin’in Nusaybin ilçesinde dul bir anne 12 çocuğuyla tek göz bir odada yaşan kaplan ailesi hayırseverlerden yardım bekliyor.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde tek göz odalı evde yaşam mücadelesi veren Berivan Kaplan, 12 çocuğuyla bir odada kaldıklarını, hayırseverlerden yardım beklediklerini söyledi.

12 çocuğunu bir oda şeklindeki evde büyütmeye çalıştığını belirten Kaplan, eşinin kendilerini terk ettiğini, şu an yaşadıkları evin bodrum kat ve kiralık olduğunu, çalışacak kimseleri olmadığı için 4 aylık kiralarını veremediklerini söyledi.

Kirayı ödeyecek durumları olmadığını ve kiranın ödenmemesi halinde dışarıda kalacaklarını söyleyen Kaplan, evlenen en büyük kızlarının da aynı kaderi yaşadığını, kira ödeyemedikleri için evden atıldıklarını, şimdi onun da kendilerine sığındığını belirtti. 

Beyaz eşya gibi normal bir evde bulunması gereken temel eşyalardan yoksun olan aile hayırseverlerden yardım bekliyor.

Nusaybin Düşünce-Der Yardım Komisyonu Başkanı Selman Kardaş, ailenin durumunu yerinde tespit etti. Kaplan ailesinin durumu hakkında bilgi veren Kardaş, bodrum katında yaşayan ailenin sürekli su baskınına maruz kaldığını, evde yaşayan çocuk sayısının çok olduğunu belirterek, aileye acilen yardımda bulunulması gerektiğini belirtti.

Kardaş, "Şu anda gördüğünüz 12 kişilik aile bodrum katında, bir oda bir mutfakta yaşamaktalar. Görüldüğü gibi mutfakta ne bir ocak ne bir eşya var, yaşadıkları odanın küçüklüğünden dolayı mecburen mutfakta yatıyorlar. Şu anda evin dört aylık kirası birikmiş, ödememeleri halinde evden atılacaklar, ev çok sağlıksız bir durumda, her tarafta nem var. 12 kişilik ailenin kaldığı bu evde çoğu çocuk, çalışan yok, maddi olarak çok perişan haldeler, her yağmurda evleri su basıyor, en ufak bir soğukta evleri buz gibi oluyor. Kira, elektrik ve su ücretini ödeyemez haldeler. Aile, normal bir evde olması gereken temel eşyalardan hiçbirine sahip değil." ifadelerini kullandı.

Kameralarımıza görüntü vermekten çekinen aile için Kardaş, "Duyarlı ve hayırsever vatandaşlarımızdan acil yardım etmelerini bekliyoruz." dedi. 

Mağdur aile için iletişim ve adresbilgileri ise şöyle: Berivan kaplan, Tlf: 0544 773 44 60, Yeni turan Mahallesi çağlayanSokak No 50 Nusaybin/Mardin  (CihatŞayık- İLKHA)