Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

Öğle:12:07 İkindi:15:13
17 °C

Yeni Hükümetin Bakanlar listesi açıklandı

Advert Yeni Hükümetin Bakanlar listesi açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni hükümetin kabine listesini saat 22.35'de düzenlediği basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni hükümet sisteminin yeni bakanlar kurulu listesini saat 22.35'de düzenlediği basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklama yapacağı Beştepe'deki toplantı salonuna gazeteciler alındıktan sonra salona gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21.30’da yapması beklenen açıklamayı 1 saat gecikmeyle 22.30’da yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne giden sürece kısaca atıfta bulunan Erdoğan, seçimde sandığa giderek kendisinin cumhurbaşkanı seçilmesine sebep olduğu gerekçesiyle halka teşekkür ederken, MHP’ye de teşekkür ederek gelecekte de beraber çalışmalarının devam edeceğinin sinyalini verdi.

Yeni yönetim mimarisini daha önce TV’ler üzerinden paylaştığına değinen ve kanuni altyapısının Resmi Gazeteden yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sistemi devletin en ücra noktasına nüfuz ettirme konusunda kararlı olduklarının altını çizdi.

Millete verdikleri sözleri yerine getirmek için gece gündüz çalışacaklarını söyleyen Erdoğan, işlerin yerine getirilmesi hususunda bundan böyle hiçbir mazaretlerinin kalmadığının altını çizdi.

Ağırlıklı olarak dışardan alınan isimlerden oluşan kabinenin yeminleri için yarın saat 15.00'de mecliste tören yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isimlerini açıkladığı bakanları yanına çağırdı.

Bakanların isimleri şunlar: 

Fuat Oktay – Cumhurbaşkanı Yardımcısı

Mustafa Varank - Sanayi ve Teknoloji Bakanı

Berat Albayrak – Hazine ve Maliye Bakanı

Murat Kurum - Çevre ve Şehircilik Bakanı

Süleyman Soylu - İçişleri Bakanı

Abdülhamit Gül - Adalet Bakanı

Mevlüt Çavuşoğlu - Dışişleri Bakanı

Ziya Selçuk- Milli Eğitim Bakanı

Hulusi Akar -  Milli Savunma Bakanı

Mehmet Ersoy - Kültür ve Turizm Bakanı

Cahit Turan - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı

Fatih Dönmez - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

Fahrettin Koca - Sağlık Bakanı

Bekir Pakdemirli - Tarım ve Orman Bakanı.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu - Gençlik ve Spor bakanı

Ruhsar Pekcan – Ticaret Bakanı

Zehra zümrüt Selçuk – Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı

Yeni Kabine Sistemindeki Bakanlıklar: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bazı bakanlıklar birleştirilerek bakanlık sayısı 26'dan 16'ya düşürüldü. (İLKHA)